👤

Calculați PH-ul unei soluții apoase de C6H5-COOH obținută prin dizolvarea a 6,1 g/L stiind Ka= 6,5×10^-5.

Răspuns :

acidul benzoic este un acid slab

pH = -lg[H3O⁺]

C6H5COOH + H2O <==> C6H5COO⁻ + H3O⁺

el ionizeaza in apa partial, astfel ca la final avem speciile [C6H5COOH] nedisociat, [C6H5COO-] si [H3O+]

[H3O+] = √(KaxCa)

Ca = conc. molara

Cm = Ca = nr.moli/Vs, Vs = 1 L

nr.moli = m/M, M.C6H5COOH = 122 g/mol

=> nr.moli = 6,1/122 = 0,05 moli

=> Ca = 0,05/1 = 0,05 mol/L

=> [H3O+] = √(6,5x10^-5x0,05) = 1,8x10^-3 mol/L

=> pH = -lg(1,8x10^-3) = 2,75