Răspuns :
Răspuns: G = 5 N
Explicație:
Greutatea G = mg
m = masa = 500 g = 0,5 Kg
g = 10 m/s² = 10 N/kg
{ F = ma , deci a = F /m = N/kg dar tot a = m/s² . De aici, m/s² = N/kg }
G = 0,5 kg x 10 N/kg = 5 Newton
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!