👤

Să se calculeze c)greutatea unui corp cu masa m=3 kg, știind că g=10 m/s2

Dau coroana va rog ​


Răspuns :

Răspuns:

30 N

Explicație:

g=10 m/s2 este tot una cu g=10 N/kg

G=m×g= 3 kg × 10 N/kg = 30 N

Răspuns:

30 N

Explicație:

Folosim formula

G=mxg

G= 3kgx10m/s