In figura alăturată este reprezentat schematic un felinar F aflat la
inaltimea AF = 6 m față de sol şi un copil OM, OM = 1,6 m, aflat
la distanta AO = 11 m de felinar. Dacă felinarul luminează, atunci
umbra OB, lăsată de OM pe pământ, are lungimea de
