👤

Calculeaza masa de oxid de magneziu rezultat la arderea unui
mol de Mg; mase atomice: Mg=24;O=16


Răspuns :

Răspuns:

MMg=24g/mol

n=m/M

m=n×M=1×24=24g

MMgO=24+16=40g/mol

2×24g.......................2×40g

2Mg   +    O2   →   2MgO

24g..............................xg

x=24×2×40/2×24=40gMgO

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari