Răspuns :
Răspuns: OXIGEN
Explicație:
densitate in raport cu amoniacul = densitate substanta / densitate amoniac
ρₓ / ρ amoniac = 1,8822
ρ = masa / volum
consideram masa = masa unui mol ( pentru amoniac = 17 g )
volumul = volum molar = 22,4 litri = 0,0224 m³
ρₓ = Mₓ / 22,4 l
ρ amoniac = 17 g/ 22,4 l
ρₓ / ρ amoniac = Mₓ / 17 = 1,8822
Mₓ / 17 = 1,8822
Mₓ = 17 x 1,8822 = 31,9974 ≈ 32
Am aflat ca substanta X - care este o substanta ELEMENTARA - are masa molara = 32 grame. Cine poate fi ? cautam in tabelul periodic daca nu stim ca molecula de oxigen are masa de 32 grame si gasim .
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!