👤

10g sodiu cu 8% impuritati reactioneaza cu sulful. Determinati masa produsului obtinut​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

10g Na  cu 8% imp.

masa prod . de reactie

-se afla masa pura de Na

mp= p . m i  : 100                   p=92%  [100- 8=92 ]

mp= 92 . 10 : 100= 9,2 g Na pur

9,2 g           xg

2Na+ S= Na2S

2.23g        78g

x= 9,2 . 78 : 46= 15,6g Na2S

MNa2S=2.23+ 32= 78-----> 78g/moli