👤

Un mobil pleaca din repaus cu acceleratia de 2 m/s^2 Dupa cat timp de la plecare viteza lui devine 15m/s?


Răspuns :

Răspuns:

v = v0 +at

15 = 0 + 2t

t = 15/2 =7,5 s

Explicație: