Răspuns :
Răspuns:
1 kg castane =3 lei
1 kg nuci = 4 lei
Explicație pas cu pas:
(7kg c..... 3kg n...... 33 lei) x 3
5kg c..... 9kg n..... 51 lei
21kg c.... 9kg n..... 99 lei
5kg c..... 9kg n.....51 lei
21 -5=16kg c..... 48 lei
1 kg castane =48:16 =3 lei
9kg n=51-15=36
1kg n =36:9=4 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!