Varog ajutatima imi trebuie urgent pe maine dau coroana si 5 stele si inima trimiteti poza cu raspunsul pe foaie . plssss

Răspuns:
introducem intregii in fractie
5 intregi 5/6=(5·6+5)/6=35/6
52,5=525/10
525/10:35/6=525/10·6/35=3150/350=9 lei costa un kg de biscuiti
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
[tex]5 \frac{5}{6} = (5 \times 6) + 5 = \frac{30}{6} [/tex]
[tex]52.5 = \frac{525}{10} [/tex]
[tex] \frac{525}{10} \div \frac{35}{?6} = \frac{525}{10} \times \frac{6}{35} = \frac{3150}{350} = se \: simplifica \: si \: da \: 9 \: lei \: pe \: kg[/tex]
Succes!