👤

se dizolvă 10 g de sare în 40 de g de apă care va fi Concentrația procentuala a solutiei​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

md=10g sare

mapa= 40g  

c=?

c= md .100 : ms

ms= md + mapa

ms= 10 + 40=50g sol.

c= 10 .100 : 50= 20%

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari