👤

Pentru o grădiniță se cumpara 16 iepurași și 21 de ursuleti de plus plătindu se suma de 555. Stiind ca un iepurași are acelasi pret ca un ursulet, să se afle cât au costat iepurași și cât au costat ursuletii.

Va rog rapiiiiiddddd. Îmi trebuie într o oră și mai am si alte teme de facuuuttt. Am nevoie de apropiere va roooggg​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Pai daca au acelasi pret inseamna ca si iepurasii si ursuletii ii vom nota cu x

16x+21 x=555 (lei)

37x=555

X=555:37

X=15 lei

Deci un iepuras costa 15 lei. Un ursulet costa tot 15 lei