Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
v=60km/h
t=90 min
d=?
REZOLVARE:
v=d/t => d=vt
t=90min=3/2h (ore)
deci d=60x3/2=90km=9 x 10^4 m (metri)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!