Răspuns :
Răspuns:
1.
ms1=300g
c1=25%
m,apa=450g
md=50g zahar
c2 ?
c2= md2x100/ms2 unde md2= md1+ md
ms2= ms1+md+m,apa
md1= c1xms1/100= 25x300/100g=75g
c2=(75+50)x100/(300+50+450)
calculeaza !!!!
2,
ms1=300g
c1=20%
ms2=200g
c2=10%
-m,apa=1/3 din m,apa (sol.1+sol2)
c3?
c3= md3x100/ms3 unde md3= md1+md2
ms3=ms1+ms2-m,apa
md1= c1xms1/100= 60g; m,apa= ms1-md1= 300-60=> 240g
md2= c2xms2/100= 20g; m,apa= ms2-md2= 200-20=>180g
md3=md1+md2= 60=20=> 80g
ms3= ms1+ms2-m,apa= 300+200-1/3(240+180)=>500-140=> 360g
c3= 80x100/360=.....................calculeaza !!!!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!