👤


3. Câţi moli conține o cantitate m = 35,5 g CI ? Se cunoaşte masa atomică pentru CI - 35,5.​


Răspuns :

Răspuns:

MCl2=2×35,5=71g/mol

n=m/M=35,5/71=calculeaza

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari