👤

Calculati viteza de uzura a unei piese de zinc in acid sulfuric daca viteza de coroziune a acesteia
este 2,5 g/m2
xh/.|Densitatea piesei este egala cu 7,14g/cc. Indicati tipul de coroziune care se
produce in acest caz.


Răspuns :

Răspuns:

depinde ce se intelege prin viteza de uzura; eu o exprim prin adancimea(cm) la care patrunde in piesa  acidul, intr-o ora

se produce o coroziune electrochimica

v=2,5g/m²h=2,5g/10cm²h=0,25g/cm²h

v/densitate=0,25g/cm²h /7,14g/cc=0,035cm/h

Explicație: