Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Ex 5.
635
Ex6.
Cat costa un kg de portocale?
3kg...9 lei
1kg....x lei
X= 9:3=3 lei
Cat coata 8 kg de portocale?
8 ori 3= 24 lei
Ex7. Se numeste numar prim
Ex8.
1+ 2+3+6+9+18= 12+9+18= 21+18= 39
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!