👤

Pretul unui obiect este de 800 lei. Determinati pretul obiectului dupa o ieftinire cu 15%. ​

Răspuns :

15% din 800 = 120

800 - 120 = 680 lei dupa ieftinire

Răspuns:

680

Explicație pas cu pas:

15% din 800 = [tex]\frac{15}{100}[/tex] x [tex]\frac{800}{1}[/tex] = [tex]\frac{15}{1}[/tex] x [tex]\frac{8}{1}[/tex] = 120

800 - 120 = 680