Răspuns :
Răspuns:
15 kg cartofi........30 lei
13 kg cartofi.........x lei
1 kg cartofi...........30:15= 2 lei
13 kg cartofi.........2*13=26 lei
Explicație:
Salut!
Mult succes la teme!
mariamateicristian
Răspuns:
26
Explicație pas cu pas:
faci 15:30 care da 2 apoi faci 13 ori 2 care da 26
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!