👤

III. O maşină trece prin dreptul bornei 45 km la ora 12:40 și ajunge în dreptul bornei 225
km la ora 13:20. Calculati: Viteza medie cu care se deplasează​


Răspuns :

DeltaT= t2-t1=40min
DeltaD=x2-x1=180km
DeltaT=40min=0,66
Vm=DeltaD/DeltaT=180/0,66=272,72km/h

Coroana?
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari