Răspuns :
M.H2 = 2 g/mol ; M.NO = 30 g/mol
b) avem 3a moli H2 + 1a moli NO
=> 3a2 + 1a30 = 10 => 36a = 10 => a = 0,278
=> 6a moli H2 + 30a moli NO = 36a moli amestec
compoziția în procente molare:
%H2 = 6ax100/36a = 16,67%
%NO = 100-16,67 = 83,33%
compoziția în procente masa:
=> 3a2 = 1,66 g H2
=> 1a30 = 8,34 g NO
%H2 = 1,66x100/10 = 16,6%
%NO = 100-16,6 = 83,4%
a)
1,66g V1 L m g
2H2 + O2 --> 2H2O
2x2 22,4 2x18
=> V1 = 1,66x22,4/2x2 = 9,296 LO2 consumati in r. cu H2
8,34g V2 L n moli
2NO + O2 --> 2NO2
2x30 22,4 2
=> V2 = 8,34x22,4/2x30 = 3,114 L O2 consumat in r. cu NO
=> V.O2.total = V1 + V2 = 9,296 + 3,114 = 12,41 L O2
100% (L) aer ................................ 20% (L) O2
V.aer .......................................... 12,41 L O2
= 62,05 L aer consumat la arderea amesecului
c)
=> m = 1,66x2x18/2x2 = 14,94 g H2O rezultata
d)
n = 8,34x2/2x30 = 0,278 moli NO2
1 mol NO2 .......................... 6,022x10la23 molecule NO2
0,278 moli ........................... N = 1,674x10la23 molecule NO2
e)
1 mol NO2 ....................... 22,4 L (c.n)
0,278 moli ...................... V = 6,23 L NO2 format
f)
M.NO2 = 14+2x16 = 46 g/mol
M.NH3 = 14+3x1 = 17 g/mol
1 mol NO2 ......................... 46g NO2 ..................... 14g N
0,278 moli ................................................................. y = 3,892 g N
17g NH3 ................................ 14g N
m.NH3 ................................... 3,892 g N
= 4,726 g NH3
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!