👤

S
4 kg de lămîi costă 40 lei.
1) Cât costă 40 kg de lămîi
Cîte kg de lămîi pot fi cumpărate cu 60 lei.​


Răspuns :

Răspuns:

4:40=10 lei 1 kg lămâi

40×10=400 lei 40kg de lămâi

60:10=6 kg de lămâi poți cumpăra de 60 lei

Sper ca ți-am fost de ajutor

Explicație pas cu pas:

1 kg de lămâi = 40÷4 = 10 lei

40 kg lămâi = 40×10 = 400 lei

Cu 60 lei pot fi cumparate 60÷10= 6 kg lămâi

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari