Răspuns :
Răspuns:
4:40=10 lei 1 kg lămâi
40×10=400 lei 40kg de lămâi
60:10=6 kg de lămâi poți cumpăra de 60 lei
Sper ca ți-am fost de ajutor
Explicație pas cu pas:
1 kg de lămâi = 40÷4 = 10 lei
40 kg lămâi = 40×10 = 400 lei
Cu 60 lei pot fi cumparate 60÷10= 6 kg lămâi
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!