👤

un obiect costa 180 lei.cat va costa obiectul dupa o scumpire de 20%?
dau coroana


Răspuns :

180=100% => 10%x180 =180:10= 18 => 20%=18x2=36 => 180+36= 216 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari