Răspuns:
miu,KClO3=122,5g/mol
miu,KCl=74,5g/mol
Vm=22,4L/MOL
a.
p=m,px100/m,i----> m,p=25x98/100g=24,5g clorat pur
niu=m/miu=24,5/122,5mol=0,2mol clorat
b.
2mol................2mol.....3mol
2KClO3----> 2KCl+ 3O2
0,2mol.............x............y
x= 0,2molKCl===> m=niuxmiu=0,2x74,5g=........
c.
y=0,3molO2===> V=niuxVm= 0,2x22,4 l=.......
finalizeaza calculele !!!!!
Explicație: