👤

La un magazin s-au adus 1 024 kg de mere. În prima zi s-a vândut un sfert, a doua zi jumătate din
intreaga cantitate, iar a treia zi restul. Ştiind că 1 kg de mere costă 3 lei, află cât s-a încasat în fiecare zi. cu Se da, se cere va rog dau corona​


Răspuns :

Răspuns:

prima zi: 1024:4=256 kg

a doua zi: 1024:2= 512 kg

a treia zi: 1024-246-512=266 kg

1 kg .... 3 lei

prima zi: 256*3=768 lei

a doua zi: 512*3= 1536 lei

a treia zi: 266*3= 798 lei

coroana??