👤

într-un circuit cu t.e.m de 3V se află un rezistor cu rezistenta de 6 ohmi.Prin circuit trece un curent cu intensitatea de
0,3 A. Calculati curentul de scurtcircuit.


Urgent va rog ​


Răspuns :

E=3V

R=6Ω

I=0,3A

I=[tex]\frac{E}{R+r}[/tex] ⇒ R+r=[tex]\frac{E}{I}[/tex] ⇒ R+r=10 ⇒ r=10-R ⇒ r=4Ω

Isc = [tex]\frac{E}{r}[/tex] ⇒ Isc=0,75A