👤

Un cărucior accelerează pe o şină, datorită forţei de tractiune exercitata printr-un
cablu. Dacă masa căruciorului este de 500g, iar forţa rezultantă este de 1,2N, care este
acceleraţia căruciorului?


Răspuns :

Răspuns:

F=m*a de unde a=F/m=1,2/0,5=12/5=2,4m/s^2

Explicație: