Răspuns: de 1,8 ori mai repede
Explicație:
Calculam vitezele celor doi si sa facem raportul v₁ / v₂
viteza = distanta : timp
v₁ = d₁ / t₁ = 100 m : 10 s = 10 m/s
v₂ = d₂/ t₂ = 10 km / 30 min = 10 000 m / 1800s = 5,55 m/s
v₁ : v₂ = 10 m/s : 5,55 m/s = 1,8