👤

De la ce inaltime cade un corp de masa 0,8 kg stiind ca energia sa potentiala este de 0,002 kj

Va rog ajutati-ma ,e pentru varul meu carw nu se prea descurca​


Răspuns :

Răspuns:

simplu

Ep(Energia potențială)=m(masa)×g×h(inaltimea)

g este întotdeauna 10N

0.002Kj=2J

2J=10×0.8×h

2J=8h

h=2/8

h=0.25m