👤

domnul Mocanu a cumpărat 9 kg de cartofi la prețul de 7 lei kilogramul și 6 kg de ceapă la prețul de 8 lei kilogramul află costul total al cumpărăturii


varog rezolvare prin plan ​


Răspuns :

Explicație pas cu pas:

7×9 kg= 63lei (au costat cartofii)

8×6kg= 48lei (a costat ceapa )

63 lei+48 lei= 111 lei (costul total al cumpărăturilor)

Sper ca am ajutat! ;)