👤

un obiect care costa 240 de lei se scumpeste cu 20%. care va fi pretul initial dupa scumpire

Răspuns :

Răspuns:

100%+20%=120%

100%.........240 lei

120%................x

--------------------------------

x=240·120:100=288 lei  pretul initial dupa scumpire

Răspuns:

că să afli ar trebui să faci așa:

240:20=12

240-12=228

sper că te am ajutat