👤

ce masa de potasiu și ce masa de carbon se afla în 6,9 g carbonat de potasiu?​

Răspuns :

Răspuns:

K2CO3

miu=(3x39gK + 12gC+3X18gO)/mol=138g/mol

138g sare..............78gK.................12gC

6,9g........................X.........................Y

x=6,9x78/138g=...

y= 6,9x12/138g=....

finalizeaza calculele !

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari