👤

Presiunea exercitată de lichid asupra fundului vasului este de 900 Pa. Determină densitatea lichidului, dacă înălțimea acestuia în vas este de 10 cm.​

Răspuns :

Răspuns:  ρ = 900 kg /m³

Explicație:

Presiunea exercitata de un lichid = presiune hidrostatica

P = ρ g h

ρ = densitatea lichidului

g = acceleratia gravitationala ≈ 10 N/kg

h = inaltimea coloanei de lichid, in metri  = 10 cm = 0,1 m

ρ = P : (gh) = 900 N/m² : ( 0,1 m x 10 N/kg ) = 900 kg /m³  ( poate fi ulei)

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari