Răspuns :
Răspuns: Rezolvare cu volumul molar (Vm):
1mol din orice gaz, în condiții normale de temperatură (0grade C) și presiune (1 atm) ocupă 22,4 L
1mol de gaz reprezintă masa moleculară a gazului (M, g/mol).
Calcul de m N₂, cu V c.n.=44,8L
- termenul azot se referă la azot molecular, N₂
- masa moleculară, M N₂= 2. A N = 2.14=28 g/mol
- 1mol de N₂=28 g
- masa de N₂= necunoscuta=X, g
Aplicăm regula de trei simplă:
dacă 28 g N₂ (=1 mol).................ocupă 22,4 L
atunci X, g, N₂............................ocupă 44,8 L
X, g, N₂ = 28 g . 44,8L/22,4 L=56 g
R: 56g N₂
Explicație:
A= masa atomică, se ia din tabelul maselor atomice
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!