Răspuns:
Explicație pas cu pas:
5 2/3 = (5*3 + 2)/3 = 17/3 kg
17/3 kg = 229,5 lei
17/3kg = 229,5 | *3
17 kg = 688,5 lei | :17
1 kg = 40,5 lei
Am verificat, iar 229,5 : 40,5 = 5 2/3. Ceea ce înseamnă că atât costă kg, 40,5 lei.
Sper că te-am ajutat!
Coroană?