Două corpuri având masele m1 = 20 kg si m2 = 10 kg, legate între ele printr-un fir ideal, sunt asezate pe un plan orizontal. Corpurile se deplasează sub actiunea unei forte orizontale F = 60 N care trage de corpul cu masa m2. Coeficientul de frecare la alunecare este acelasi pentru ambelecorpuri. Forta de tensiune din fir are valoarea:
a.40N b.10N c.25N d.40N
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!