👤

Opt kilograme de struguri costă 27 de lei.
a) Cât costă un kilogram de struguri ?
b) Cât costă 15 kilograme de struguri?​


Răspuns :

Salut!

a) Cât costă un kilogram de struguri?

27 lei ÷ 8 kg struguri = 3 lei și 30 de bani

b) Cât costă 15 kilograme de struguri?

3 lei și 30 de bani × 15 = 49 de lei și 50 de bani

a) 27÷8= 3.37 lei

b) 3.37×15= 50.55 lei