Răspuns :
Răspuns: Propunere
Indicație
Amestec echimolar este amestecul format dintr-un număr egal de moli de componenți.
Date
- avem un amestec echimolar format din Mg și Al;
-fiind amestec echimolar, înseamnă că numărul de moli de Al este egal cu numărul de moli de Mg;
-notăm cu ”a” =numărul de moli de Mg și numărul de moli de Al
-masa amestec echimolar de Mg și Al= 10,2 g
-masa atomică, A: Mg=24; Al=27 g/mol atom
-numărul de moli la o substanță se calculează cu relația matematică:
n (sau niu) = m / M
n= număr de moli
m=masa (g)
M=masa moleculară (g/mol);
Calcule
a) masa de Al= n moli Al. A Al = 27.a
b) masa de Mg = n moli Mg . A Mg = 24.a
c) a= ?
10,2 g amestec = m Al + m Mg
10,2= 27.a+24.a=51.a
a=10,2/51=0,2
d) compoziția procentuală amestec din Mg și Al
% Mg = m Mg.100 / masa amestec
% Al = m Al .100 / masa amestec
m Mg = 0,2 .24=4,8 g
m Al = 0,2 .27= 5,4 g
Rezultă:
% Mg = 4,8 .100/10,2=47,06 %
% Al = 5,4 .100 / 10,2=52,94 %
Proba:
47,06% + 52,94% =100%
R : 47,06% Mg și 52,94% Al.
Nu sunt impurități, fiindcă se precizează în enunț, că există numai Mg și Al.
Verificați, calculele!
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!