👤

ce volum are un șurub de fier dacă masa lui este de 15,6g?​

Răspuns :

Răspuns: volum = 2 cm³

Explicație:

stim ca densitatea = masa : Volum

volum = masa : densitate  

densitatea o gasim in tabele, pentru fier = 7,8 g /cm³

masa = 15,6 grame

volum = m /  ρ =  15,6 g : 7,8 g /cm³ = 2 cm³