👤

Un corp de masa 2 kg e ridicat la înăltimea 30 cm pe un
plan înclinat cu lungimea 50 cm. Coeficientul de frecare este
u = 0,2.
Reprezentaţi forțele ce acționează asupra corpului si
determinați: lucrul mecanic util (Lu); lucrul mecanic
consumat (Lc) și randamentul.​


Răspuns :

Răspuns:

Lu = 6J

Lc = 7.6J

n = aprox. 78,95%

Explicație:

In fotografii.

Vezi imaginea IANNISPATRICIU
Vezi imaginea IANNISPATRICIU