👤

Un fermier a trimis spre vânzare 1 200 kg de roșii, o cantitate de roşii, dar cu 250 kg mai mică decât cea de ceapă şi de
trei ori mai mare decât cea de morcov.
Ce cantitate de legume a trimis spre vânzare acel fermier?



Răspuns :

Răspuns:

Aflam cantitatea de ceapa:

1200+250=1450 kg ceapa

aflam cantitatea de morcov:

1200:3=400 kg morcov

Ce cantitate de legume a trimis

1200+1450+400=3050 kg legume

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari