👤

6. Un manual de matematică costă 32,40 lei, un caiet costă de 7,2 ori mai puțin decît
manualul, iar un penar costă jumătate din cît costă manualul şi caietul la un loc. Aflați
cît trebuie să plătească un elev pentru a cumpăra un manual, un caiet şi un penar.


Răspuns :

Răspuns:

32,40:7,2=4,2(caietul)

32,40+7,2=39,6(manualul și caietul la un loc)

39,6:2=19,8(penarul)

39,6+19,8=59,4(platit total)

Sper că te-am ajutat!Coroana?

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari