Răspuns :
Răspuns:
a) 74 cm
b) 10/√[tex]\pi[/tex] m
Explicație pas cu pas:
a)
Ne amintim ca lungimea L a oricarui cerc este produsul dintre diametrul D al cercului si constanta [tex]\pi[/tex]
⇔
L = D · [tex]\pi[/tex]
Din ipoteza avem L = 74[tex]\pi[/tex]
⇒
D = L / [tex]\pi[/tex] = 74[tex]\pi[/tex]/[tex]\pi[/tex] = 74 cm
b)
Ne amintim ca aria A a oricarui cerc este produsul dintre patratul razei R a cercului si constanta [tex]\pi[/tex]
⇔
A = [tex]\pi[/tex]R²
Din ipoteza avem A = 25 m²
⇒
R² = A / [tex]\pi[/tex] = 25 / [tex]\pi[/tex]
⇒
R = √25 / √[tex]\pi[/tex]
R = 5 / √[tex]\pi[/tex] m
D = 2R = 2·5 / √[tex]\pi[/tex]
D = 10 / √[tex]\pi[/tex] m
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!