Răspuns :
Răspuns:
B) 2
Explicație:
Formula [tex]C_4H_8[/tex] corespunde unor alchene sau a ciclobutanului. Un mol de alchena si un mol de alcan reactioneaza cu cate 1 mol de [tex]Br_2[/tex] (daca reactioneaza o singura data), asadar trebuie sa aflam cati moli inseamna 320g [tex]Br_2[/tex].
[tex]M_{Br_2} = 80 + 80 = 160 \frac{g}{mol}\\\\n = \frac{m}{M} = \frac{320}{160} = 2 moli[/tex]
Daca reactioneaza 2 moli de [tex]Br_2[/tex], inseamna ca vor reactiona 2 moli de substanta [tex]C_4H_8[/tex], indiferent de structura ei.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!