Răspuns :
Răspuns: densitatea = 945 kg /m³
Explicație:
presiunea hidrostatica P = ρ g h
P = 2362,5 Pa = 2362,5 N/m²
ρ = densitatea fluidului = ?
g = acceleratia gravitationala ≈ 10 N / kg
inaltimea coloanei de fluid = 25 cm = 0,25 m
ρ = P : ( gh ) = 2362,5 N/m² : ( 10 N/kg x 0,25 m ) = 945 kg /m³
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!