Răspuns :
Răspuns:
5kg=7.5 Ron
9kg=x ron
x=9*7.5/5=13,5 RON
Explicație:
Răspuns:
1. Cât costă 1 kg de pere?
7,5 : 5 = 1,5 RON
2. Cât costă 9 kg de pere?
1,5 · 9 = 13,5 RON
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Limba română. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!