Intensitatea curentului stabilitîntr-un circuit simplu, alcătuit dintr-un rezistor cu rezistența R = 9 Ω și o sursă cu rezistența interioară r = 1 Ω, este I = 140 mA. Calculați tensiunea electromotoare a sursei. AM NEVOIE URGENT DAU COROANA
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!