👤

7 vă rog frumos am nevoie urgent​

7 Vă Rog Frumos Am Nevoie Urgent class=

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Ana a cumparat 10 ulcioare pe care a platit în total 230lei

Cati lei costa un ulcior?

-

230:10=23 lei ( costa un ulcior)

-

Mama a cumparat vaze pentru flori  care au costat 100 lei fiecare

Cate vaze a cumparat mama daca pe toate vazele a platit 500 lei?

-

500:100=5 vaze

-

Dana a cumparat 10 cani cu 12 lei o cana Cati lei a platit Dana pe cele 10 cani ?

10x12 =120 lei