👤

Maria are 900 lei,cu 25% din sumă cumpară caiete,cu 40% din ce-i rămane, cumpără haine, iar restul îl economisește pentru vacanță.Ce sumă economisește?



Vă rog să faceți pas cu pas!r Repede


Răspuns :

Răspuns:405 lei!

Explicație pas cu pas: 1)Este necesar sa determinam,cat inseamna 25% din 900,adica suma pe care o da pt. caiete:900x25/100=>900x1:4=225suma cheltuita pt. haine lei!  2)Acum vedem cati bani i-au ramas:900-225=675 lei.    3)40%,....ii cheltuieste pt. haine:675x40:100=27.000:100=270 lei.     4)Acum, din rest scadem suma cheltuita pe haine:675-270=405 lei,suma pe care o va rezerva pt. vacanta!    O dupa-amiaza perfecta!