👤

Un mobil în 3 ore a parcurs 27 m . Ce viteză are corpul?
Repede va roog​


Răspuns :

Răspuns:

9m/h=1/400  m/s

Explicație:

viteza e raportul dintre distanta si timp, v=d/t=27m/3h=9m/h=9m/3600s=1m/400s

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari